| CATEGORY: | TUNEL PIZZA OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | ZANOLLI |
ELECTRIC TUNEL OVEN ZANOLLI SYNTHESIS 11/65VE
PIZZA TUNNEL OVENS WITH ROLLING BELT SYNTHESIS V
-Made entirely of stainless steel.
-Adjustable mesh belt speed.
-Electronic temperature control.
-Uniform baking without the need for a professional pizza maker.
Energy saving
Thanks to the hot air outflow system that covers the product and distributes the temperature evenly, we can bake at a lower temperature than with traditional ovens.
Convenience
Even someone with minimal experience in the field of baking will manage to ensure excellent and uniform baking without the help of a professional pizza maker.
Speed
Baking time ranges from 3.5 - 4.5 minutes and production from 15-305 pizzas per hour per floor, depending on the dough and the diameter of the pizza.
Production
Large quantities of pizza without losing the excellent quality of the product.
Economy
Reduced personnel costs and baking perfection.
| DIMENSIONS mm | 1400 x 2000 x 114H |
| INTERNAL DIMENSIONS mm | 650 x 1100 x 100H |
| BELT SPEED | 2.20' min min - 30' min max |
| TEMPERATURE | 320°C max |
| POWER | 18.5kW |
| CURRENT | 400V |
| WEIGHT | 222 kg |