| CATEGORY: | CREAM WHIPPERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | TELME |
CREAM WHIPPER MACHINE 2 LITERS TELME BETA 2
-Digital controls.
The production can be suspended anytime . The remaning liquid cream will be preserved in the cream container placed in a refrigerator.
-Adjustable refrigeration (during setup) until the draw-off. The removable container of the liquid cream is indirectly cooled.
-These machines work means rotary vane pump with air regulating valve.
-The Top Level cream whippers of Telme keep the liquid cream in perfect conditions and do not separate fat from water.
-The removable container facilitates washing and sanitizing for the best possible hygiene. The pumps are rinsed through without requiring daily disassembly.
-keeps the liquid cream at 4°C.
-Trasform liquid cream with air, passing through the labyrinth, into whipped cream.
-Dispensing BETA 2 e 5: manual or adjustable doses. Instantly dispense the desired amount of product
-Dispensing CONTINUO 5: manual, adjustable doses or continuous.
-Whipped cream decorates different products, making them more appetising .
Products
-Whipped cream from fresh, UHT or vegetable cream (ranging from 30% to 40% fat)
-Sweetened whipped cream (max. 5%)
-Flavoured whipped cream
-Mousse
-Frozen desserts
-"Afrogala" milk foam
| DIMENSIONS mm | 250x410x400H |
| BUCKET CAPACITY | 2 liters |
| PRODUCTION | 100 liters/hour |
| COOLING | AIR |
| VOLTAGE | 230V |
| POWER | 300W |
| WEIGHT | 28 kg |