| CATEGORY: | GAS COOKING OVENS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | UNOX |
GAS OVEN WITH HUMIDITY 12x GN1/1 UNOX XV 813G
Dry air-steam combi oven with analogical control and 304 stainless steel cooking chamber. Time, temperature, steam percentage and 2 fan speeds function. Allows to perform traditional cooking processes
such as steaming, browning, grilling, frying and cooking of fresh and frozen bakery products.
Advanced and automatic cooking features
Unox Intensive Cooking
• DRY.Plus: rapidly extracts humidity from the cooking chamber
• STEAM.Plus: creates instant humidity
• AIR.Plus: multiple fans with reverse gear and 2 speed settings
Key features
• Cooking chamber in high-resistance AISI 304 stainless steel
with rounded edges
• Double glass
• Cooking chamber lighting through LED lights embedded in the
door
• Tray supports with anti-tip system
• 3-speed fan system and high-performance circular heating
elements
| Dimensions mm | 860 x 880 x 1144H |
| Capacity | 12 x GN 1/1 |
| Distance between positions | 67 mm |
| Temperature | 80ºC - 260ºC |
| Gas power | 20 kW |
| Voltage | 230V |
| Weight | 130 kg |
| Gas inlet | 3/4'' |