| CATEGORY: | CREAM COOKERS |
|---|---|
| MANUFACTURER: | TELME |
CREAM COOKER 200 LITERS TELME Termocrema T 200
-Automates and accelerates all operations that require manual work, time and effort, guaranteeing quality processing with excellent hygiene.
-Mixes, combines and stirs, at the required temperature, for the necessary time and at the preset speed, all the ingredients (milk, cream, powdered milk, flour, fruit, sugar, dextrose, eggs, emulsifiers, stabilizers, etc.) required for classic creams, cake and pastry specialties and gastronomic products, as well as various ice cream mixes.
-Heats, disinfects and cooks: melts fats, chocolate, hydrates solids, eliminates pathogenic bacteria and evaporates excess water.
-The double lid allows the addition of ingredients during processing without interrupting mixing. It also improves steam removal.
-High production capacity
-5-inch color touch screen with resistance (also usable with gloves), an intuitive and easy-to-use interface.
-Inverter to modify the beating speed.
-Indirect heating with a heat-conducting liquid safe for food, to protect the organoleptic properties of the ingredients.
-Optional washing unit for disinfection and guaranteeing maximum hygiene. Allows various types of use: guiding the water jet and setting correct doses. cleaning more than one machine at the same time. possible mixing of hot and cold water.
-Automation and acceleration of all operations that require manual work, time and effort, guaranteeing quality processing with excellent hygiene.
-Cooling and complete pasteurization, preventing the growth of residual bacteria. Keeping the product at the temperature required by regulations.
-Fast and complete emptying of the finished product.
-Memorization of the last cycle performed. In the event of a power failure, if necessary, the process is repeated.
Main use - Use in confectionery
-Cream (custard, English cream, butter cream, zambaglione, etc.)
-Dough (pastry, hazelnut biscuits, etc.)
-Fruit processing (garnishes, sauces, ripple sauces, icing, jams, jellies, etc.)
-Basic mix (meringues, pâté a bob)
-Icing
-Ganage – Bavarian cream, panna cotta, crème caramel, etc.
Secondary use - Gastronomy
-Béchamel, Sauces, Polenta, Ricotta, Mascarpone, Mayonnaise, Velouté, Fillings, mashed potatoes... etc.
-Ice Cream & Ice Cream
-Pasteurization
| DIMENSIONS mm | 860 x 1000 x 1200H |
| BAG CAPACITY | 70-200 liters |
| TEMPERATURE | +1 to +105°C |
| WORK CYCLE | 90-130 minutes per cycle |
| SPEED | 10 to 120 rpm |
| COOLING | WATER |
| VOLTAGE | 400V |
| POWER | 19 kW |
| WEIGHT | 470 kg |